Piątek, 26 Luty 2021 r. ,   Aleksandra, Mirosława

Meczety - Świątynie Muzułmańskie

   4
Meczet Meczet w historii islamu zawsze był centralnym punktem, gdzie sprawy polityczne, społeczne i religijne zbiegały się doskonale razem. W pojęciu ideologii islamskiej poświęcano tyle samo uwagi tak człowiekowi, dobremu samopoczuciu i dobrobytowi tego świata, jak życiu pozagrobowemu. W tym sensie meczet odgrywał zawsze istotną rolę w codzienności społeczno-moralnej i politycznej. 

W późniejszym okresie po Khilafat-e-Rashida, rządach pierwszych czterech kalifów pobożnych, nastąpił spadek politycznej dominacji muzułmanów w wyniku ich rozpadu pod obcym panowaniem. Wówczas pojęcie i rola meczetów również przeszły zasadnicze zmiany. W porównaniu z aktywną i dynamiczną rolą, jaką odgrywał meczet w życiu Ummah, czyli w okresie proroka i kalifów, nagle drastycznie waga jego została zredukowana, jedynie do miejsca obrzędów i kultu. Tak jest do dziś. 

Obecna koncepcja roli meczetów w świetle jego pierwotnej postaci i funkcji, jaką pełnił w czasach Proroka, musi być również rozpatrywana w kontekście bieżących potrzeb społeczności muzułmańskiej. Meczety utraciły charakter społeczny o wiele bardziej w miastach. Więcej uwagi poświęca neutralnej roli meczetu w społeczeństwie, który nie jest już dziś główną częścią życia społecznego Wspólnoty. Meczety zwykle należą pewnego odłamu, ale nie do społeczności muzułmańskiej jako całości. 

Dziwne może się wydawać, ale wejście członków innych odłamów islamu w niektórych meczetach jest zabronione przez ogłoszenia napisane na ich głównych drzwiach tj. Masjid Hanfiah, Masjid Gausia, Masjid meczet Ahle-Hadis itp. Islam nie jest zwolennikiem takich podziałów, jak lojalność wobec Boga, władcy. Meczet był nie tylko miejscem kultu, ale także centrum działalności politycznej, społecznej i wojskowej we wczesnym okresie islamu. Z wielu różnych przyczyn politycznych i historycznych, jego rola została zredukowana do meczetu tylko jako miejsce kultu. 

W celu ożywienia istoty meczetu przynajmniej, jako centrum społeczności, konieczne jest zbadanie jego roli i funkcji, jako budowli wzniesionej przez Świętego Proroka, podczas migracji z Mekki do Medyny. Samo słowo Meczet to w dosłownym znaczeniu, miejsce upadania, miejsce modlitwy. Pierwsze stawiane budowle miały być odwzorowaniem domu Mahometa. Składały się z sahn, czyli kwadratowego dziedzińca, zamkniętego, otoczonego riwakiem, czyli kolumnami. Posiadał on przynajmniej jeden minaret, wysoką wieżę. 

Zazwyczaj na środku dziedzińca znajdowała się studnia, fontanna i basen, służące do rutualnego obmywania się. Na podłogach każdego meczetu wyścielone są maty i dywany, przez co zakazuje się podczas modłów wchodzenia do świątyni w obuwiu. Arabskie słowo Masdżid powtarzane jest w Koranie, jako odniesienie do sanktuarium Kaaba w Mekkce, późniejszy Masdżid al-Haram. To miejsce wyznania i kultu. Przez upływ czasu, w myśl postępu cywilizacyjnego, ewoluowały również meczety, jako dostosowanie się do tradycji krajów, które przyjęły islam. Spośród tych najsłynniejszych, widowiskowych meczetów wyróżnić można: Masdżid an-Nabawi w Medynie, czy też meczet Al-Aksa w Jerozolimie, zbudowany na pozostałościach żydowskiej Świątyni Salomona, zajmujący trzecie miejsce najświętsze w islamie. 

Błękitny Meczet Sułtana Ahmeda w Stambule to natomiast wzorcowy przykład architektury Osmanów. Meczety rozpowszechniły się na całym świacie, wraz z religią Islamu. W Chinach, Egipcie, w Turcji, jeden z pierwszych meczetów Hagia Sofia, w Indiach Dżami Masdżid w Dehli, w Stanach Zjednoczonych pierwszy meczet powstał w Satnie Iowa, tzw. Cedar Rapids. Nawet w Polsce mamy meczety w Gdańsku, Warszawie, Kruszynianach, czy Bohonikach. Według tradycji każdy świadomy muzułmanin musi odbyć takie rytualne modły w świątyni, salat, przynajmniej 5 razy dziennie: przed wschodem słońca: fadżr, w południe: zuhr, po południu: asr, po zachodzie: maghrib i w porze wieczornej: isza`a. W kalendrzu islamskim istnieją dwa święta główne : Id al-Fitr oraz Id al-Adha, w trakcie których odmawiane są w godzinach rannych, specjalne modlitwy w większych grupach wiernych. 

W islamie tradycja nakazuje obchodzenie świętego miesiąca Ramadanu, podczas którego przez miesiąc odbywają się uroczyste obiady: iftar, dopiero po zachodzie słońca, połączone z odpowiednią dla tej pory modlitwą. Przez ostatnich dziesięć dni Ramadanu odbywają się całonocne modły, z katechezą upamiętniającą objawienie Koranu Mahometowi.


Rozwód to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć. Do głosu dochodzi mnóstwo emocji, jednak nie zmienia to faktu, że musimy w tym okresie dopełnić wielu formalności. Rozwód nie zawsze jest prosty, bowiem często okazuje się, że małżonkowie nie chcą rozstać się w zgodzie i chcą...

W większości domostw króluje styl skandynawski lub nowoczesny. Proste, wręcz surowe wnętrza, z dużą ilością bieli, stali oraz jasnych kolorów to doskonałe tło dla kolorowych dodatków. Poszukując ciekawych rozwiązań warto swoją uwagę skierować na kosze do śmieci - te elementy...

Co oznaczają monety polskie? Jakie jest znaczenie ich emblematów? Dlaczego akurat takie symbole zawierają? Te i inne pytania zadają sobie amatorzy numizmatyki. Poniżej kilka wybranych ciekawostek w zakresu polskiej numizmatyki. Przedstawione  zestawienie zawiera monety pierwszych...Firma ABC-Service prowadzi kompleksowe usługi sprzątania. Firma oferuje sprzątania budynków oraz terenie zieleni. ABC-Service zajmuje się...
Soft Skin Dermaclinic to wyjątkowe miejsce we Wrocławiu, które pokocha twoja skóra już od pierwszej wizyty. Bogata oferta, atrakcyjne ceny,...
Dbajmy o swoje oczy, ponieważ mamy tylko jedną parę. Dodatkowo im człowiek starszy, tym wzrok może się pogarszać. Jeżeli ktoś zauważa u...